Про Трускавець

Найперші відомості про Трускавець, як про населений пункт відносяться до 1469 р. Різноманітні «гіркі», «кислі» та інші джерела в районі Трускавця були відомі місцевому населенню давно, їх води користувалися великою славою як лікувальні, і застосовувалися для лікування різних хвороб.

Вода із запахом сірководороду та присмаком нафти була названа «Нафтусею», що означає «нафтова вода».
В 1820 р. в Трускаці було відкрите сірне джерело, воду якого використовували для ванн при лікуванні хворих шкіряними захворюваннями та ревматизмом. Офіційно Трускавець почав вважатись курортом з 1827 р., коли у цього джерела була побудована невелика водолікувальниця.
У 1833 р. в Трускавці відкрили гірко-солене джерело, отримавший з часом назву «Марія», та «Нафтуся» та одне джерело для ванн — «Фердинанд¸.
У 1835 р. польським лікарем та суспільним діячем Т.Б. Торосевичем (1789-1876) вперше був виконаний аналіз води джерел «Марія», «Нафтуся» та «Фердинанд».
Напередодні першої світової війни в Трускавці була побудована велика кількість пасіонів, в яких, проте, могли лікуватися лише обрані. При Радянській владі розвиток курорту прийняв плановий характер, а лікування на ньому стало доступно широкому колу людей.
Під час Великої Відчизняної війни Трускавець був зруйнований фашистськими загарбниками,а після її закінчення в перебудованому місті було почате глибоке наукове вивчення курортних факторів на базі Львівського медичного інституту та Одеського НИИ курортології МЗ УСРР. Були відкриті, вивчені та введенні в експлуатацію нові джерела мінеральних вод , володіючих високою лікувальною ефективністю, аналогічних воді «Нафтуся»

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Курорт розміщений на відстані 100 км. південніше Львову, в рідному краї великого Івана Франко.
Трускавець — самобутній та найбільш привабливий бальнеологічний курорт України. Він розміщений в мальовничій долині північніше від передгір?я Східних Карпат. Рельєф району сформувався в результаті ерозії та денудації, а також неотектонічних здвигів та має виражений горбистий характер.
Завдяки наявності м?яких осадкових порід, височині мають округлі або плоскі вершини та пологі скелі. Найбільш високі гори розміщенні в південній частині околиць курорту та підіймаються до 500-600 м над рівнем моря. З півночі найбільш значні видбитки рельєфу знаходяться в межах 200-260 м , що визначають зниження поверхності з півдня на північ в середньому до 4 м на кожен кілометер.
Трускавець з усіх боків оточений лісом. Тут ростуть вікові: липа, дуб, ясен, граб, клен, сосна, пихта, береза, бук та інші породи дерев та кущів. Пагорби, які оточують курорт, вкриті хвойними та листяними деревами та створюють неповторну картину карпатського пейзажу.
Джерела мінеральних вод знаходяться в курортній балці, розміщеній між долинами гірських річок Виниця та Воротище. Річки мілководні в гірській частині швидкі з глибоко врізаними руслами. Ширина русла часто не перевищує 5м, глибина — 0,3-0,5м.
В безпосередній близкості від міста немає промислових підприємств, забруднюючих повітря та зашкоджуючих нормальному відпочинку та лікуванню. Встановлені прямі залізнодорожні шляхи курорту з Києвом, Москвою та іншими крупними містами. Між Трускавцем та Львовом курсують приміські електропоїзди. Курорт володіє широкорозвіткованою та упорядкованою сіткою автомагістралей.

КЛІМАТ:

Клімат Трускавця помірно-теплий, вологий. В районі Трускавця відмічено понижений та доволі нестійкий атмосферний тиск (700-735 мм.рт.ст.), що взагалі притаманно передгір?ю Карпат. Річна кількість опадів складає в середньому 790 мм. Погодні умови курорту доволі прийнятні для пацієнтів з захворюваннями сечевих органів, печені та жовчних шляхів, шлунково-кишечного тракту та порушенями обміну речовин.
Зима в Трускавці коротка та відносно тепла, температура повітря рідко знижується до –20°С, товщина сніжного покрову не перевищує 0,2 – 0,4 м. Середня температура січня –6°С.
Весна затяжна. До кінця квітня земля покривається соковитою травою, в травні починається буйне цвітіння , повітря наповнене ароматами квітів. Трускавець втопає в зелені садів та парків.
В літні місяці температура повітря підіймається іноді до +30 – 32°С. Це найбільш теплий і вологий період року. Ліси, навколишній курорт, багаті грибами, горіхами, ягодами-суницею, малиною,ожиною. Середньомісячна температура липня +20°С.
Із всіх пор року найбіль гарна в Трускавці осінь. Дні стають коротшими, проте переважає безхмарна, ясна погода. Краса навколишньої природи, чисте свіже повітря — фактори, які відіграють велику роль у виздоровлені хворих.

ЛІКУВАННЯ :

Найбільш відомою питною лікувальною водою курорту Трускавець є унікальна мінеральна вода джерела «Нафтуся».
Нафтуся абсолютно прозора, без осаду, володіє майже не вловимим запахом сірководороду та присмаком нафти. Налита в стакан вода виділяє на стінках бульбашки газу. Через 3-4 години, знаходячись у відкритому сосуді, вода припиняє виділяти газ, і на її поверхні виникає масна плівка.
За своїм характером Нафтуся — гіпотонічна, гідрокарбонатна, кальцієвомагнітна вода, що має слабкощілочну, майже нейтральну реакцію. Складає: натрій, хлориди, сульфати, вільну вуглекислоту, сірководень, кремнієву кислоту, марганець, мідь, свинець, літій, залізо,бром, йод та інші мікроелементи. У воді містяться органічні речовини: бітуми, гумус, жирні кислоти, амінозв?язки, нейтральні та кислі смоли, масла, феноли та ін. Місткість органічних речовин у воді «Нафтуся» коливається від 1,4 до 30,2мг/л (в залежності від пори року, метеорологічних умов та режиму експлуатації свердловин).
Основні якості мінеральноі води «Нафтуся»:
• виражений диуретичний ефект;
• стимулює функцію нирок;
• активізує жовчеутворення та жовчевидалення;
• виконує дезинтоксикаційну дію завдяки виведеню цілого ряду та недоокислених продуктів обміну;
• активізує біологічний вплив на деякі ендокринні залози.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ САНАТОРНО-КУРОРТНОГО ЛІКУВАННЯ В ТРУСКАВЦІ:

ЗАХВОРЮВАННЯ НИРОК ТА СЕЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ:

• сечокамінна хвороба;
• хронічний пилонефрит і цистит;
• вроджені аномалії нирок;
• хронічний простатит в стані ремісії;
• сечові диатези.

ЗАХВОРЮВАННЯ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ:

• хронічний гепатит;
• холецистит;
• жовчекамінна хвороба;
• латентна форма хронічного панкреатиту;
• хронічні коліти;
• дискензія кишечника.

ЗАХВОРЮВАННЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН:

• цукровий діабет в стані стабільної компенсації;
• ожиріння алиментарно-конституційне.
Крім основної патології на курорті Трускавець ефективно лікуються і супутня патологія:
• захворювання опорно-рухового апарату;
• хвороби серцево-судинної системи;
• захворювання переферичної нервової системи.

ОЗОКЕРИТОТЕРАПІЯ

На теріторії курорту розміщені також залежні «гірського віску» — озокерита. Озокерит в дослівному перекладі означає «пахнучий віском» і отримав таку назву через те, що після необхідної обробки, він зовні нагадує бджолиний віск, володіє нефтяним запахом та пластичністю.
Перші згадування в літературі про трускавецький озокерит містяться в роботі Сташица (1817 р.) а перший хімічний аналіз озокериту, доставленого із Трускавця, був зроблений у 1840 році, в Парижі.
Основна якість озокериту, як терапевтичного засобу, становиться в значному підсиленні переферичного кровообігу та обміну речовин, що надають розсасуючу, протизапальну, антисептичну дію. Застосування озокериту надає позитивний хемотоксичний ефект, так як завдяки притоку до ділянки наложення озокериту лейкоцитів, покращуються репаративні процеси.